UPPER DIVISION 2017-18 HONORS, AWARDS, AND RECOGNITION WRAP-UP

Class of 2018 Academic Awards

Honor Roll (3.5 – 3.99 GPA, with no C’s)
Eric Hutchison
Jensen Harris
Alise Lowry
Ziyi Chen
Melissa Feingold
Daniel Gonzalez
Emma Jones
Cooper Weber
Alaina Groskreutz
Jack O’Malley
Anthony Ceparano
Zikang Shao
Michaiah Rush
Lindsay Hult
Samantha Diehl

Head of School Honors (perfect 4.0 GPA)
John Apsley
Cassidy Fowler
Lyra Gaboardi
Zachary Moore
Hannah Nunes
SeungJin Park
Jack Passero
Lauren Rabbottini
Jillian Skairus
Daniella Tello-Garzon
Anmol Warman
Taylor Williams
Shuyin (Alisa) Zheng

The Highest Academic Average for the 2017-18 School Year

Jack Passero

Valedictorian and Salutatorian

Salutatorian: Jillian Skairus

Valedictorian: Lauren Rabbottini

Departmental Awards

English Department Award
9thgrade:    Devyne Davis
10thgrade:  Jessica Mott
11thgrade:  Viraj Desai
12thgrade:  Jillian Skairus

Mathematics Department Award
9thgrade:    SeungWon Park
10thgrade:  Nathan Impreso
11thgrade:  Roshan Warman
12thgrade:  Shuyin (Alisa) Zheng

History Department Award
9thgrade:    Devyne Davis
10thgrade:  Lauren Reinhart
11thgrade:  Hanley Riggs
12thgrade:  Alaina Groskreutz

Foreign Language Department Award
9thgrade:    McKenna Smith
10thgrade:  Elijah Freedman
11thgrade:  Brooke Wilhite
12thgrade:  Lindsay Hult

Science Department Award
9thgrade:    Daria Yurchenko
10thgrade:  Andrey Chee
11thgrade:  Viraj Desai
12thgrade:  Zikang Shao

Technology Department Award
9thgrade:    Ethan Cisler
10thgrade:  Hai Duong
11thgrade:  Gabe Cortez
12thgrade:  Eric Hutchison

State Science Fair Competitors

Anmol Warman
Roshan Warman
Ethan Cisler

Extraordinary Achievement in Science

Katie Erin McCormick

Extraordinary Achievement in Science & Mathematics

Roshan Warman

Fine Arts Awards

Instrumental Music Award for Winds
Evan Lutz

Instrumental Music Award for Strings
Eric Hutchison

Vocal Music Award
Melissa Feingold

Drama Award
Zachary Moore

Video Arts Award
Anthony Ceparano

Studio Art Award
Natasha Coyne

Female Athlete of the Year

Lauren Rabbottini

Male Athlete of the Year

Daniel Gonzalez

Scholar Athlete

Zachary Moore

St. Lawrence University Book Award

Joshua Baker

The Wellesley Book Award

Tristen Gittens

The University of Virginia Thomas Jefferson Book Award

Artemii Stepanets

The Harvard Book Award

Roshan Warman

Yale Book Award

Kanishka Ekanayake

The “Dr. Mac” Award

Lyra Gaboardi

Outstanding Achievement in Mathematics and Science

Anmol Warman

Outstanding Achievement in Fine Arts

Taylor Williams

Special Community Service Award

Anthony Ceparano

The Wendlek Award

Lauren Rabbotini

Service to School Award

Jillian Skairus

The Outstanding Effort Award

Hannah Nunes

Wildcat Medallions

Cassidy Fowler
Thomas Kramer
Eric Hutchison
Zachary Moore
Lauren Rabbottini
Anmol Warman

House Cup Award

Osprey

Chairman’s Award

Jack Passero

Head of School’s Award

Zachary Moore

Leave a Reply