fbpx

Faculty & Staff Directory

  • All
  • Administration
  • Early Childhood
  • Lower Division
  • Middle Division
  • Staff
  • Upper Division
Cheyenne Abbott
Staff
Admissions and Marketing
Karen Achan-Sooklal
Staff
Assistant to the Head of School
Ken Akins
Staff
Admissions, Head Varsity Baseball Coach
Kyle Armstrong
Staff
Facilities
Barbara Back
Early Childhood
Early Childhood Assistant
Kevin Barrett
Staff
Athletics, Admissions, and Transportation Coordinator
Penny Benson
Staff
Business Office
Mariana Bernardino
Staff
McCormick Campus Administrative Assistant
Ronald Beville
Staff
Facilities
Mariangela Blount
Upper Division
Spanish
Lauren Braxton
Lower Division
1st Grade
Lisa Brennan
Lower Division
Physical Education
Makenzie Brinker
Staff
Athletic Trainer
Shawn Brown
Middle Division, Upper Division
Physical Education, Head Boys Varsity Basketball Coach
Dr. Sarah Browning
Administration, Upper Division
Mathematics Department Chair, Mathematics
Dorie Burnham
Lower Division
Senior Kindergarten Assistant
Joanna Chouls
Upper Division
Mathematics
Alexandra Colina
Middle Division
Humanities
Dr. Gary Compton
Middle Division, Upper Division
Fine Arts Chair, Music
Kevin Crowley
Middle Division, Upper Division
Sound and Video Technology
Cori Dobrzanski
Early Childhood, Lower Division, Middle Division
Reading/Language Intervention Specialist
Bri Dold
Staff
Associate Director of Marketing & Communications
Marisol Estrella
Middle Division
Spanish
Jennifer Falcioni
Upper Division
Science
Barbara Felderman
Staff
Lower Division After Care
Carolin Fleischacker
Lower Division
3rd Grade
Devon Allgood Floyd
Lower Division
2nd Grade
Elisabeth Fowler
Administration, Lower Division
Lower Division Academic Support
Dr. Jessica Fugate
Administration
Director of Development
Niyama Fulkroad
Middle Division
Humanities
Sarah Gates
Middle Division, Upper Division
Art
Jay Gibson
Upper Division
Director of Library Services, History
Michele Goldstein
Middle Division
Mathematics
Raquel Gomez-Johnson
Lower Division
3rd Grade
Twila Gonzalez
Staff
Lower Division Administrative Assistant
Maria Gross
Early Childhood, Lower Division
Senior Kindergarten
Shelley Grossbard
Lower Division
Art
Sue Gunther
Administration
Director of Admissions
Paul Hagenau
Upper Division
History
Kaatje Harrison
Middle Division
Humanities
Tom Haslam
Administration
Athletic Director, Head Girls Varsity Basketball Coach
Kathy Heller
Administration
Director of Curriculum
Mark Heller
Administration
Head of School, Music
Steph Huff
Lower Division
4th Grade
Courtney Hunt
Lower Division
1st Grade
Heidi Ivester
Early Childhood
Senior Kindergarten
Sarah Jeter
Administration, Middle Division
Assistant Director, Student Life
Raini Jewell
Administration
Lower Division Director
Judy Kent
Administration, Middle Division, Upper Division
Dean of Calendar and Communications, Middle/Upper Division Academic Support
Seyedmahmoudreza Keshavarz
Upper Division
Science
Rachel Klaeren
Upper Division
Science
William Leavengood
Middle Division, Upper Division
Theater
Rebecca Lopez
Middle Division
Humanities
Vanessa Lopez
Early Childhood
PreK3
Elizabeth Magnusson
Middle Division
Science
Ashley Matthews
Staff
Guidance Counselor
Annette Matute
Early Childhood
Junior Kindergarten Assistant
Kevin McCarthy
Administration
Controller
Steven McColley
Middle Division, Upper Division
Music
Colleen McCormick
Middle Division
Science Department Chair, Science
Regan McCormick
Lower Division
Junior Kindergarten Teacher Assistant and Middle Division Aftercare
Shawn Moore
Upper Division
History
Jason Mouzakes
Staff
Facilities
Elizabeth Munn
Middle Division, Upper Division
Physical Education, Head Varsity Softball Coach
Rebecca Musco
Upper Division
English
Vicki O’Donnell
Staff
Business Office
Kinjal Patel
Lower Division
2nd Grade
Margaret Peacock
Staff
Faculty
Jack Penrose
Upper Division
Foreign Language
Patrick Pesch
Administration
Chief Financial Officer
Lisa Picard
Lower Division
4th Grade
Frances Pisacane
Lower Division, Middle Division, Upper Division
Music
Deborah Pitcairn
Administration, Upper Division
Director of College Counseling and Registrar
John Pitcairn
Administration, Middle Division
Director
Michelle Prade
Staff
School Nurse
Deanna Purpura
Staff
Development Associate
Debra Reed
Middle Division
Mathematics
Lisabeth Rice
Staff
Lower Division School Psychologist
Natalie Rios
Lower Division
Music/ Performing Arts
Elizabeth Rivera
Early Childhood
Senior Kindergarten Assistant
Raul Rivera
Staff
Facilities
Steven Roman
Staff
Facilities
Jennifer Sciortino
Upper Division
Director
Benjamin Shaw
Middle Division
Technology
Gale Sheaffer
Upper Division
English
Brad Shellgren
Staff
Marketing and Communications Associate
Ebonè Smith
Upper Division
Mathematics
Stephen Spaulding
Upper Division
Computer Science and Film Studies
Melissa Starkey
Staff
Associate Director of Admissions
Sindy Termilus
Staff
Security
Kerstin Upmeyer
Middle Division, Upper Division
Technology and Art
Jessica Urbina
Early Childhood
Junior Kindergarten
Katherine Vargas
Upper Division
History Department Chair, History, Music
Neely Van Veghel
Staff
Alfonso San Vicente
Staff
IT Infrastructure
Kimberly Vreeland
Upper Division
English Department Chair, English
Wei Wang
Middle Division, Upper Division
Chinese
Rebecca White
Early Childhood
PreK3 Assistant
Eric Wilson
Lower Division
Technology
Kelly Zolla
Upper Division
History