Sports Update

That’s a Wrap on Athletics for the 2018-2019 School Year

On Wednesday, April 24, the Athletics Department held their annual Middle and Upper Division Sports Awards. This school year, our students had exceptional seasons. Students from our Middle and Upper Divisions were honored for amazing accomplishments such as a second run at the State Chapionship title for the football team and other personal bests.

In addition, several other student-athletes and teams were honored for these outstanding achievements:

Individual Accomplishments

Kathryn Johnson
Placed 10thin District Cross Country Meet and advanced to the Regional Meet

Holden Jorski
Placed 14thin District Cross country Meet and advanced to the Regional Meet

Dasha Yurchenko
Qualified for Regionals in Track and Field in Long Jump

Rori Gerstner
Placed 3rdin District Weightlifitng Meet and qualified for the Regional Meet

Tristen Perkins
Shot a 79 in the District tournament and qualified for the Regional Golf Tournament

Jayden Wicker
Qualified for Regionals in 200 Freestyle Relay

Nathan Smith
Qualified for Regionals in 200 Freestyle Relay

Devin Lam
Qualified for Regionals in 200 Freestyle Relay

James Chiles
Qualified for Regionals in 100 Backstroke
Qualified for Regionals in 200 Freestyle Relay

Ella Dobrazansky
Qualified for Regionals in 100 Breaststroke
Qualified for Regionals in 200 Medley Relay
Qualified for Regionals in 200 Freestyle Relay

Katie Erin McCormick
Qualified for Regionals in 100 Butterfly
Qualified for Regionals in 100 Backstroke
Qualified for Regionals in 200 Medley Relay
Qualified for Regionals in 200 Freestyle Relay

McKenzy Strobbe
Qualified for Regionals in 500 Freestyle
Qualified for Regionals in 200 Individual Medley
Qualified for Regionals in 200 Medley Relay
Qualified for Regionals in 200 Freestyle Relay

Jackie Laihinen
Tampa Bay Times North Suncoast Honorable Mention – Basketball

Dwight Downing
FCAPPS Football All Conference – Center

Elijah Freedman
FCAPPS Football All Conference – Defensive End
Placed 5thin Districts and Qualified for Regionals in Weightlifting

Elizabeth Hannah
Chosen to participate in the Pasco-Hernando All-Star Volleyball Match
Received a scholarship to play Volleyball at Pratt Institute in New York

Hanley Riggs
Chosen to participate in the Pasco-Hernando All-Star Volleyball Match
Named to the Florida Athletic Coaches Association All State Volleyball team

Jalen Brown
All State FCAPPS Football – Quarterback
FCAPPS Heisman Award – Best player in the State
FACA All State Team – Basketball

Dylan Price
All State FCAPPS Football – Defensive Lineman
FCAPPS Defensive Player of the Year

Julian Jennings
All State FCAPPS Football – Defensive Cornerback/Safety

Matthew Martin
FCAPPS Football All State Sportsmanship Award Winner

Tioma Stepanets
FCAPPS Football Spiritual Inspirational Award Winner

Dion Loutas
District Tennis Singles Champion (2-Time)
District Tennis Doubles Champion (2-Time)

Aidan Lilienthal
District Tennis Doubles Champion (2-Time)

Brooke Blankenship
Named to the 2019 USA Today Pre-Season All American High School Softball Team
Verbal commitment to play softball at Florida State University

Lexi Kilfoyl
Named to the 2019 USA Today Pre-Season All American High School Softball Team
Named to the 2019 Max Preps Pre-Season All American Softball Team
Signed her Letter of Intent to play softball at the University of Alabama

McKenna Smith
All North Suncoast Honorable Mention Volleyball Team- Tampa Bay Times
Won the 50 meter and 100 meter Freestyle in the District Meet.  This was McKenna’s 5th District Championship
Won the 50 meter and 100 meter Freestyle in the Regional Meet
Qualified for Regionals in 200 Medley Relay
Qualified for Regionals in 200 Freestyle Relay
Placed 2ndin the 50 Freestyle in the State Meet and qualified for the Jr Nationals
Placed 4thin 100 Freestyle in the State Meet and qualified for the Jr Nationals
Earned All American Considerations in 50 and 100 Freestyle
100 Freestyle time qualified her to compete in USA Swimming Junior Nationals
Recently at a meet in Richmond, VA, McKenna was nosed out by Olympic Champion Katie Ledecky in the 50 Meter Freestyle by less than one second.

Team Accomplishments

Varsity Girls Basketball
2ndPlace in Class 3A Academic Team Championship…4thamong all Classifications with a Team 3.803 GPA.

Varsity Volleyball
Most wins in school history
District Runner-up and advanced to Regional Final (Elite Eight).  Highest finish in school history.
2A FHSAA Academic Team Champion – GPA 3.76

Varsity Swimming
Both Girls and Boys teams placed 5thin the District Meet.  This was the highest team finish for both
Teams in school history.

Varsity Boys Tennis
District Champions
Regional Champions
First ever AATL Tennis Team trip to State Tournament

Varsity Football
20 game win streak
Second consecutive State Championship
Shawn Brown – FCAPPS and Nike Coach of the Year

Comments are closed.